RİSKİNİZİ YÖNETİR HUZURUNUZU GÖZETİR
RİSK YÖNETİMİ
Hayatın Güncel Gerçekleri
Featured Image
İstanbul’da asansör faciası: 3 ölü !

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde inşaat halindeki bir binada yük asansörünün düşmesi sonucu 3 işçi hayatını kaybetti. NTV - 01.02.2016

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde inşaat halindeki bir binanın dış cephesindeki yük asansörü 24. katta motorunda oluşan bir arızadan dolayı zemine düştü. Bu sırada asansör içerisinde bulunan 3 işçi, olay yerinde yaşamını yitirdi. Olay yerine sevk edilen polis, itfaiye ve sağlık ekipleri ölen 3 işçinin cesetlerini enkaz altından çıkarmak için çalışma başlattı. Asansörün 450 kilogram yük kapasitesi bulunduğu, fazla yük taşıdığı için düştüğü öne sürülüyor. İstanbul Mecidiyeköy'de iki yıl önce bir inşaatta asansör kazası yaşanmıştı. 32. kattan zemine çakılan asansörde bulunan 10 işçi hayatını kaybetmişti.

 

YORUM:

İnşaat sigortalarında yük ve cephe asansörlerinin net ve açık bir şekilde poliçeye dahil edilmesi maddi zararın kapsama girmesi bakımından önem taşımaktadır.

Ölümlü veya sakatlanma ile sonuçlanacak iş kazalarında ise işverene doğacak destekten yoksun kalma tazminatlarının karşılanması için ise, işveren mali mesuliyet poliçelerinin gerekli ek teminatlarla kapsamlı hale getirilmiş olması, kişi başı ve olay başı limitlerinin olabildiğince yüksek olması, çalışan sayısı ve yıllık brüt işçilik ücretlerinin poliçede güncel tutulmuş olması gerekli olacaktır.

Kazaya uğrayan kişiye veya geride kalan ailesine defaten ve yüklü bir miktarda destek olabilmek, bir işveren olarak çalışanına veya bakmakla yükümlü olduğu ailesine sahip çıkmak için ise yeterli limitlerde ferdi kaza sigortalarının da yapılmış olmasına dikkat etmelidir.