RİSKİNİZİ YÖNETİR HUZURUNUZU GÖZETİR
RİSK YÖNETİMİ
Hayatın Güncel Gerçekleri
Featured Image
Maltepe'de otelde yangın

Maltepe'de Omar Otel inşaatında çıkan yangın söndürüldü. Mahsur kalan işçiler itfaiye ekipleri tarafından kurtarılarak hastaneye kaldırıldı 12 Ocak 2016 Salı

İstanbul Maltepe E-5 yan yol üzerinde bulunan ve Omar Tekstil'in sahibi Okan Öztaner'e ait otelde dün (salı) saat 10.15 sıralarında yangın çıktı. İzolasyon yapımı sırasında pürmüz olarak adlandırılan ısıtıcıdan çıkan kıvılcımlar, elyaf perdeyi tutuşturması sonrası kısa sürede 8 katlı otelin dört bir yanına yayıldı. Hızla yayılan alevler sonrası çıkan yoğun duman tüm mahalleye yayıldı. İhbar üzerine kısa sürede olay yerine gelen Anadolu Yakası'nda bulunan ilçe itfaiye ekipleri, Maltepe Belediyesi'ne ait Arama Kurtarma timi ile su tankerleri de itfaiye araçlarına su takviyesi yaptı.

Otel içindeki çeşitli katlarda çalışan ve yangın sırasında mahsur kalan 3 yaralı toplam 14 işçi itfaiye ekipleri tarafından kurtarıldı. Dumandan zehirlenen işçilere ilk müdahale olay yerine gelen sağlık ekiplerince yapıldıktan sonra çeşitli hastanelere gönderilerek gözlem altına alındı.

Yanan otelin yakınında bulunan Maltepe Diyaliz Merkezi'ndeki hastalar da yoğun dumandan etkilendi. Diyaliz merkezi hastalarının dumandan az etkilenmesi için kapı altlarına ve cam önlerine ıslak havlu koyarak önlemini aldı. Bazı hastalar ise yakınları tarafından hastaneden çıkartıldı. Dumandan etkilenen bir işçiye de oksijen takıldıktan sonra hastaneye sevk edildi.

HASTANEYE KALDIRILANLARIN DURUMU İYİ

Kendi bölgesindeki yangını duyar duymaz kısa sürede olay yerine gelen Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç yetkililerden bilgi aldı. Başkan Kılıç, "Kaynak sırasında çıkın kıvılcım yalıtım malzemelerine yansıyor. Mahsur kalan 2 kişi tahliye edildi. 12 arkadaş da yangın başlar başlamaz çıkmış. Hepsinin sağlık durumları iyi bir sorun yok" dedi. Maltepe belediyesi dumandan yoğun etkilenen itfaiye ve diğer ekiplere sık sık yoğurt dağıtarak, zehirlenmemeleri için önlemini aldı.
Otel'in 20 Nisan'da açılacağı belirtilirken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı

Kaynak:http://www.haberturk.com/gundem/haber/1179805-maltepede-otelde-yangin

 

YORUM:

İnşaat all risk sigortalarında, uygulanan muafiyetler sigortalının hasar sonrasındaki zararını karşılaması noktasında çok önemli bir yer tutmaktadır. Yüksek muafiyetli poliçeler, ciddi boyutlara ulaşan hasarlarda sigortalının pek az yada hiç bir ödeme alamamasına kadar varmaktadır.

Evet, muafiyetler fiyatı doğrudan etkileyebilen faktörlerdir ama önemli olan, siz sigortalıların, hangi hasarda ne miktarda muafiyet uygulanacağını bilmeniz ve satın alma sürecinde bu bilgiler doğrultusunda en doğru kararı vermenizdir.

Selim O. İsmet - Gn. Md. Yrd.