RİSKİNİZİ YÖNETİR HUZURUNUZU GÖZETİR
RİSK YÖNETİMİ
Hayatın Güncel Gerçekleri
Featured Image
OSTİM VE İVEDİK ORGANİZE SANAYİ'DE İKİ BÜYÜK PATLAMA

Başkent Ankara, 3 Şubat 2011 tarihinde OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgelerinde meydana gelen iki ayrı patlamayla sarsılmıştı.

Şiddetli patlamalar sonucu enkaz yığınına dönen iki işyerinde de 3 gün boyunca arama ve kurtarma çalışmalarını sürdüren ekipler, ilk patlamada hayatını kaybeden 6 kişinin cesedini çıkarırken, yangın ve yıkıntılar arasından 10 vatandaşı da yaralı olarak kurtardılar.

İkinci patlamada ise 9 vatandaşın cesedini çıkaran ekipler, yangın ve patlamalar devam ederken 5'i önden merdivenle, birini ise sedyeyle olmak üzere toplam 6 işçiyi de yaralı olarak çıkardılar.

 
İKİ PATLAMANIN SEBEBİ DE AYNI

İtfaiye'nin raporunda en dikkat çekici konu ise patlamalarının çıkış sebebi oldu. İki patlamanın da çıkış sebeplerinin işyerlerinde bulunan LPG (muhtelif miktarda) tüplerinden teknik bir arıza veya kaza sonucu ortama yoğun bir şekilde gaz çıkışının olması sonucu, belirlenemeyen bir ısı kaynağından çıkan alev veya kıvılcımla ortamda sıkışan gazın parlaması ve patlaması ile birlikte yangının meydana geldiği açıklandı. Ayrıca işyerlerinde bulunan LPG, Asetilen ve oksijen tüplerinin de yangının şiddetini

artırdığı belirtildi.

İHA
Ankara - 16.02.2011
 
Gözetmen Sigorta Brokerliği – Mesut Çelik, Teknik Müdür; Benzer riskleri taşıyan işletmelerin sigorta poliçeleri düzenlenirken, mutlaka detaylı risk analiz çalışmaları yapılması gerekmektedir. Bu çalışmalarda, firmanın mevcut ve olası risklerinin detaylı olarak değerlendirilmesi sonucu kapsamlı bir sigorta ile işletmenin güvence altına alınması sağlanmalıdır.

Firmanın mevcut risklerinin değerlendirilmesi sonrası sigortalanmasının yanında, faaliyetler yürütülürken alınması gereken önlemlere riayet etmeli ve çalışanların da bu konuda çok dikkatli olması ve uyması gereken kuralların da eksiksiz yerine getirilmesi gerekmektedir. Aksi halde beklenmedik olaylar ile karşılaşma ihtimali olabilecektir. Özellikle güvenlik önlemlerinin gerektiği şekilde yerine getirilmesi, firma riskleri açısından çok önemli bir husus olmaktadır.

Bu tür rizikolarda, 3. şahıslara verilebilecek olası zararlar sonrası doğabilecek sorumluların da poliçe teminat kapsamına dahil edilmesi, ihmal edilmemelidir.Yukarıda yaşanan risklerden korunmak üzere, temin edilmesi gereken ilgili teminatları görmek üzere lütfen tıklayınız

LİNKLER: İşyeri Yangın Sigortaları, Elektronik Cihaz Sigortası, İşveren Sorumluluk Sigortası, 3. Şahıs Sorumluluk Sigortası, Yönetici Sorumluluk Sigortaları, Kâr Kaybı Sigortası, Ferdi Kaza Sigortaları (Grup), Hayat Sigortaları (Grup)